MOŽNOSTI PROVEDENÍ

 

Rám číselníku může být vyroben ze sádry, hliníkového nebo dřevěného profilu.

Sádrový rámeček

 

Je vyroben z kvalitní pevné bílé sádry. Jedná se čistě o ruční práci, výsledkem je pak masivní reliéfní sádrový štuk v barokním slohu o váze téměř tří kilogramů. Ze zadní strany je vybaven očkem pro zavěšení na stěnu. Rámeček je napenetrován a opatřen bílou barvou anebo patinováním pozlacen.

 
sádrový rámeček v bílém provedení
 
detail bílého sádrového rámudetail bílého sádrového rámudetail bílého sádrového rámu
detail pozlaceného sádrového rámudetail pozlaceného sádrového rámudetail pozlaceného sádrového rámu
 
detail pozlaceného sádrového rámuočko pro zavěšení na stěnu

Dřevěný rámeček

 

Jedná se o kvalitní rámeček vyrobený z ajusového dřeva bez přírodních vad (suky a pod.). Svým provedením připomíná rám obrazu. Hloubka číselníku je v tomto případě pouhé 4 cm. Je to nejpoužívanější a do interiéru kostela nejvhodnější rám, který velmi dobře zapadne do jekéhokoliv slohu.

 
dřevěný rámeček - provedení jádro ořechu
 
detail dřevěného rámu - provedení jádro ořechudetail dřevěného rámu se zobrazenou slokou - provedení granitová černá
 

Dřevěný rám je ze zadní strany rovněž opatřen háčky pro zavěšení na stěnu - viz obrázek. Varianty barevného provedení jsou uvedeny v následující tabulce :

 
možnosti barevného provedení dřevěného rámuháček ze zadní strany číselníku pro zavěšení na stěnu

Hliníkový rámeček

 

Je sestaven z hliníkového profilu o hloubce asi 3,7 cm. Tento typ rámečku se hodí spíše do nově postavených kostelů. V tabulce jsou uvedeny dostupné varianty povrchových úprav:

hliníkový profil

 

Číslice

Číslice mohou být provedeny v různé barvě a velikosti.

Číselník je možno vyrobit s číslicemi v zelené nebo červené barvě, a to jak pro hlavní displej zobrazující číslo zpívané písně, tak i pro menší, dvoumístný displej zobrazující sloky. Případně lze použít kombinaci obou a mít tak např. hlavní číslice v barvě červené a sloky zelené. Výška hlavních číslic může být 180, 125 nebo 100 mm, pro sloky je většinou použita výška 57 nebo 100 mm.

 
číslice - různá velikost a barva

Plexi

Stejně jako u číslic je i u plexi výběr ze dvou typů.

V rámečku, před svítícími segmenty, je vsazeno plexi. To může být matné nebo lesklé. Lesklé je mírně hnědého odstínu a je průhlednější. Má tu výhodu, že číslice za ním jsou čitelnější, kontrastnější a ostřejší. Pokud ale na číselník s tímto plexi svítí přímé slunce, jsou na něm velké odrazy, které působí rušivě. U matného plexi na rozdíl od tohoto nejsou žádné odrazy. Je podstatně tmavší, téměř neprůhledné, sametově černého odstínu. Číslice za ním ale nejsou tak ostré a kontrastní. Pokud je takový číselník vystaven přímému slunečnímu světlu, je hůře čitelný a barvy méně syté než u lesklého plexi. Obecně tedy platí neinstalovat číselník tam, kde dopadají přímé sluneční paprsky. Pro číselník v dřevěném nebo hliníkovém rámu jsou k dispozici oba typy plexi, avšak pokud není v objednávce uvedeno, je standartně dodáváno lesklé, pro číselník v sádrovém rámu je z důvodu řezání laserem k dispozici pouze matné. Na následujícím obrázku je zobrazena sloka za lesklým a matným plexisklem :

 
matné plexi - bez odrazů, menší kontrast a ostrostlesklé plexi - odrazy, ostřejší a kontastnější číslice