PŘÍSLUŠENSTVÍ

 

Pro funkčnost číselníku je zapotřebí zapojit napájecí transformátor a použít ovladač pro jeho obsluhu. Ten může být buď dálkový anebo "drátový", ve formě externí klávesnice. V případě, kde nelze číselník zavěsit na stěnu, nabízíme universální kloubový držák.

Dálkový ovladač

 

Na základě principu, na jakém pracuje se vyrábí ve dvou provedeních, a to jako rádiový anebo infra-dálkový ovladač:

  • Rádiový dálkový ovladač (RFC) - pracuje na principu vysílání rádiového signálu, dle typu ovladače namodulovaného na frekvenci 433 nebo 868 MHz. Na těchto frekvencích se vyrábí většina bezdrátových  zařízení - např. zabezpečovací systémy, mikrofony, dálkové řízení a ovládání nejrůznějších spotřebičů. Pokud je již v kostele instalováno jakékoliv zařízení pracující "bezdrátově", je důležité znát jeho přesný typ, nejlépe frekvenci, na které pracuje, aby nedocházelo ke vzájemnému ovlivňování s číselníkem. Pro spolehlivý provoz obou zař. je vhodné, když každé vysílá v jiném frekvenčním pásmu. Výhodou tohoto ovladače je poměrně velký dosah (v běžných podmínkách asi 50 m) a především to, že funguje v jakékoli poloze (není nutné jej směrovat jako IRC ovladač). Nevýhodou je potom o něco vyšší cena.

  • Infra-dálkový ovladač (IRC) - pracuje na stejném principu jako ovladač běžné televize, tj. na vysílání paprsku v infračerveném spektru světla. Stejně jako u televizního ovladače je i u tohoto potřeba ho na číselník přesně nasměrovat tak, aby byl schopen signál přijmout. Přijímač infra paprsku je v číselníku umístěn v levém spodním rohu. Jeho příjem je indikován červenou LED diodou v místě jeho umístění. Mezi ovladačem a číselníkem nesmí být žádná překážka, která by mohla šíření infra-paprsku stínit. Dosah je menší, než u rádiového dálkového ovladače, a to asi 20m. Nevýhodou je přesné směrování ovladače na číselník, výhodou potom oproti němu nižší cena.

Ať už se jedná o jakýkoliv dálkový ovladač (rádiový nebo infra), je napájen dvěmi mikrotužkovými bateriemi (typ AAA). Doporučujeme používat výhradně alkalické baterie, které při běžném používání vydrží minimálně 1 rok. Ze zadní strany je ovladač vybaven krytkou bateriového lůžka - viz. foto vpravo :

 
rádiový dálkový ovladač (RFC)infra dálkový ovladač (IRC)zadní strana dálkového ovladače - prostor pro vložení baterií
 

Kromě rozdělení dálkového ovladače podle toho, na jakém principu pracuje (infra, rádiový), je ještě můžeme rozlišit v závislosti na číselníku, který obsluhuje, zda je vybaven slokama, či nikoliv. V obou případech je ovladač vybaven 12-ti tlačítky, lišícími se pouze zeleným funkčním tlačítkem vlevo dole. To zastává funkci mazání posledně vložené číslice, v případě číselníku bez slok (šipka vlevo) nebo slouží pro ovládání slok u číselníku, který je jimi vybaven (velké písmeno "S") - viz. obrázky:

 
tlačítka dálkového ovladače / klávesnice pro obsluhu číselníku bez sloktlačítka dálkového ovladače / klávesnice pro obsluhu číselníku se slokama
 

Externí "drátová" klávesnice

 

K hlavnímu číselníku lze připojit i "drátovou" klávesnici s náhledovým displejem pro kontrolu naťukaných čísel. Toto řešení je zvláště vhodné, pokud chceme číselník ovládat z místa, ze kterého na něj nevidíme. V takovém případě je vhodné mít přehled o natipovaných číslech. Stejně jako dálkový ovladač je i klávesnice vybavena 12-ti tlačítky, které zastávají shodnou funkci. Zelené tl. vlevo od nuly v závislosti na použitém číselníku slouží pro zobrazení čísla sloky, jež je jimi vybaven, nebo plní funkci mazání posledně vložené číslice (fce delete) u číselníku bez slok.
Klávesnice se připojuje ze zadní strany hlavního číselníku do kteréhokoliv ze dvou 4-pinových konektorů. Ty jsou určeny pro připojení dalších zařízení, jakým je tato klávesnice nebo podružný číselník. Klávesnice je v současné době ve vývoji, avšak na základě Vaší poptávky termín dodání upřesníme.
 

Napájecí trafo

 

Adaptérovým transformátorem (s výstupním napětím 18 V stř.) je napájen pouze hlavní číselník. Případné další zařízení k němu připojené (podružný číselník, "drátová" klávesnice), je napájeno z tohoto číselníku po připojeném kabelu.

 
adaptérové trafo
 

Kloubový držák

 

V těch případech, kdy nelze číselník instalovat pouhým zavěšením na stěnu, nebo je zapotřebí ho nějak víc natočit do stran anebo sklopit, nabízíme universální konzoli s kloubem. Díky němu je možné číselník nasměrovat do stran, případně naklonit dolů tak, aby byl dobře čitelný ze všech pozorovacích úhlů. Tento držák se nehodí pro číselník se sádrovým rámečkem.